пятница, 22 апреля 2016 г.

Mało co tak nie podkreśli krawędzi trawy czy tez rabaty jak niskie żywe sztachety.

Nadzwyczaj duże, albowiem aż dwumetrowe ogrodzenie stanowi barierę nie do przejścia, natomiast w razie potrzeby zacienia pobliskie budynki a także ulice. Żeby stworzyć taki plot rośliny sadzimy wokół granic posesji. O ile mamy dosyć miejsca, w największym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, jaka ponadto dostarcza orzechy. Jeśli pragniemy aby nasze zielone ogrodzenie było niezmiernie postawne zaś przy okazji wąskie to w zacienionym miejscu wolno je uformować z brzostu pospolitego, grabu powszechnego względnie klonu polnego. Należy pamiętać natomiast, że w momencie gdy rośliny nas przerosną, ich zmniejszanie będzie utrudnione.

Nic tak nie uwydatni linii trawnika lub rabaty jak niskie żywe ogrodzenie.

W miejscu zacienionym, gdzie podobnie trawa, jak i rabaty nie zawsze potrafią satysfakcjonująco wzrastać w desygnowanych terenach, niewysokie krzewy potrafią utrzymać zielone bogactwo w wyznaczonym miejscu lub osłonią gołe wycinki ziemi. Pięknie przycięty miniaturowy żywopłot już sam zresztą wystarczy za dekoracje ogródka. Na zielone ogrodzenia nadaje się porzeczka alpejska i bukszpan. Wiosna jedynie ploty Poznań formowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych witkach, których się już nie redukuje), nie tak obficie jak na słońcu, lecz przecież w ciemnych zakamarkach każdy kwiatek jest widoczny. Jesienią zaś dekorują je zgrabne jabłuszka, jakie można przerobić na konfitury.

Niewysokie czy tez duże roślinne ogrodzenia można otrzymać z gatunków zimozielonych.

Niestety, krzewy z tej grupy są o wiele droższe aniżeli odmiany liściaste. Z nich najlepiej akceptuje brak słońca cis zwyczajny. Przeważnie szeroko się rozrasta i trzeba go przycinać, jednakowoż jego klasę Cis można pościć bez pomocy.Powinien się prędko dojrzewał i uchroni filarowy kształt.

Gdyby wasz zaułek jest bardzo zacieniony, należałoby aby żywy częstokół rozświetlić kolorowymi krostami. Niektóre spośród cienioznośnych modeli maja zmiany o złotawych czy tez pstrokatych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr typowy Aureum a dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co zgodność z rzeczywistością ich jasne barwy są w najwyższym stopniu zrozumiale w słońcu, przecież nawet w śladu korona drzewa ostają dość jasne, niejako oświetlone promieniami.

Комментариев нет:

Отправить комментарий