понедельник, 25 апреля 2016 г.

Zielone plot czyli żywopłot

Żywe plot czyli żywoplot


Żywopłoty z reguły pełnia role ogrodzenia, tymczasem nierzadko służą także za ozdobę. Na ogól takie ogrodzenie plastikowe buduje się w słonecznych miejscach, w których ekspresowo rosną oraz mocno gęstnieją. Sporo wdzięku maja tez takie rosnące ogrodzenia, jakie wiodą poprzez osłonięte katy ogrodu. Ciemna zieleń liści z prześwitująca tu i ówdzie gmatwanina witek czy tez kwiatami tworzą przyciągające wzrok obrazy, zaś rześka wilgotność, bijąca od zagłębionej w mroku gleby , powoduje że nawet mały spacer wzdłuż takiego parkanu uspokaja a także rozluźnia.


Projektując ogrodzenie Poznań z żywopłotu, trzeba wziąć pod uwagę funkcje takiego płotu, warunki jakie panują w ogrodzie, a także nasze preferencje i czas który zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Żywe ploty o zwykłym pokroju samodzielnie rosną, nierzadko tez bujnie kwitną, lecz potrzebują również wiele przestrzeni. Geometryczne bądź fantazyjnie profilowane zielone ogrodzenie z plastyku mogą być niesłychanie cienkie, choć powinno się je regularnie zmniejszać i właściwie nie rozkwitają. Nie bez wpływu są również koszty zakupu roślin na ogrodzenie.Jest wobec tego nad czym się zastanawiać, albowiem takie plot komponuje się na jakiś czas, nieraz nawet na pokolenia.


Zazwyczaj zadowalający jest rosnący plot o wielkości 1,5m. Na takie ogrodzenie w zacienionym miejscu nadaje się ligustr pospolity, bardzo modny w naszym kraju na żywopłoty formowane. Ma on wiele walorów:
•jest mało absorbujący,
•dobrze toleruje porę suchą,
•ekspresowo rośnie,
•regularnie podcinany estetycznie się zagęszcza oraz nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. na wybrzeżu, nie zrzuca na zimę liści, a nawet jeżeli je zgubi, to i tak gąszcz jego gałązek aranżuje nieprzenikniony dla wzroku plot,
•jest niedrogi.


Ligustr możemy zastąpić irga lśniąca - jesienią wspaniale się przebarwia na rożne odcienie żółci, brązu a także czerwieni. Warto polecić również żywe ogrodzenia formowane z grabu, którego suche listki o barwie starego złota utrzymują się na gałązkach aż do wiosny.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na żywe parkany nieformowane. Są to m.in. rodzaje o ładnych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki a także kaliny. Tym, którzy uwielbiają otaczać się pożytecznymi roślinami polecamy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Można ją nadawać jej postać tylko od strony reprezentacyjnej, oraz cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, żeby rodziły owoce.


Nadzwyczaj wysokie, bowiem ponad dwumetrowe ogrodzenie z plastyku stanowi barierę nie do pokonania, a w razie potrzeby zasłania pobliskie budynki oraz ulice. Żeby stworzyć taki plot rośliny sadzimy wokół krawędzi posiadłości. O ile mamy dużo miejsca, w największym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju normalnym, np. z leszczyny, jaka dodatkowo dostarcza orzechy. Gdy pragniemy ażeby nasze żywe plot było niesłychanie wysokie a przy okazji wąskie to w cieniu wolno je uformować z wiązu pospolitego, grabu powszechnego względnie klonu polnego. Pamiętajmy jednak, ze kiedy rośliny nas przerosną, ich przycinanie będzie trudne.

Комментариев нет:

Отправить комментарий