среда, 27 апреля 2016 г.

Aczkolwiek głazy sztachetki te są z różnych epok oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak że czasami mało fachowym ślepiem trudno je odróżnić.

Aczkolwiek głazy sztachetki te pochodzą z odmiennych czasów oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak iż czasem mało wprawnym ślipiem trudno je odróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym kolorystykom, trywialnej obróbce oraz względnie atrakcyjnej zapłacie. Występują w wielu terenach Polski – piaskowiec najłatwiej odszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach oraz Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i też w Górach Świętokrzyskich. Ten artykuł ogrodzeniowy pozyskuje się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozdrabnia bądź wstępnie ociosuje, rozmieszcza na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką oraz posyła do miejsca budowy ogrodzenie z plastyku na ogrodzenie i furtkę ze sztachet. Stosowany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak sklejony lepiszczem piach, którego ziarna nie przekraczają 2mm średnicy. Jak spoiwem jest np. krzemionka, zwiemy go krzemionkowym (kwarcyt), gdy związki wapnia -wapnistym. Nie licząc podwaliny zlepiających występują tam też różne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim zmienia się zabarwienie skał na plotki z plastiku na ogrodzenie i furtę ze sztachet, przybierają one wówczas przeróżne kolory czerwieni, brązu a także zieleni. W naturze złożone są w warstwy o różnorodnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak sporych złóż kroi się najogromniejsze bloki, wykorzystywane dalej np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane bloki skalne można również siekać na sześciany o symetrycznych zarysach, użytkowane potem w budownictwie (również na ogrodzenia). Można też je dzielić przy asyście specjalnych klinów i dłut na cienkie, nieregularnych kształtów kawałeczki. Służą do układania powierzchni ścieżek i budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne ogrodzenie z plastyku używa się też wapienie - skały aluwialne, powstałe z zgromadzonych na dnie mórz a także jezior resztek organizmów żywych, najczęściej skorup małż i ślimaków.

Zazwyczaj są bardziej miękkie niż piaskowce, a przez to łatwiejsze w obróbce, lecz także mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z dawnych er geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować rekomendowane na ogrodzenia plastykoweWołomina na plot i furtkę sztachetowa. Nadają się jednakże po największej części do wykorzystywania wewnątrz, ponieważ poddawane działaniu warunków atmosferycznych szybko tracą połysk. Wapienie można wykorzystać do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki a także dojazdy, do urządzania skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie korzysta się z nich także do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najakuratniej nadają się piaskowce krzemionkowe, bo są odporniejsze na ścieranie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od stylu parku a także własnych zamiłowań forma kamiennych tafli może być wieloraki – od łamanych, nieregularnych, aż po prosto skróconych prostokątów ewentualnie kwadratów. Murki a także ogrodzenie Winylowe na plot i bramę sztachetowa stawia się z głazów przeróżnego kształtu, ułożonych na kamiennym względnie betonowym fundamencie. Jeśli płot powstaje spośród fragmentów o niesymetrycznych konturach, należy je odpowiednio zestawiać tzn. tak, aby forma każdego kolejnego łączył się z poprzednim. Aby takie płot było solidne jego grubość winna równać się 50-70 cm. Większe szczeliny w środku wolno wypełniać zaprawą cementową i gruzem. Ogrodzenie Poznań z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się równie jak z cegły ewentualnie pustaków. Piaskowce a także wapienie możemy wykorzystać także do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych a także pozostałych elementów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce użytkowane do konstrukcji ogrodzenia Poznań należą do skał mało odpornych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca i ujemnych temperatur w mgnieniu oka niszczeją a także nabierają brzydkiego koloru. Łatwo obrastają też mchem i wodorostami. Można to powstrzymać pokrywając powierzchnię ogrodzenia Poznań ewentualnie rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie usiłujmy oskrobywać kurzu z nawierzchni ogrodzenia szorstkimi urządzeniami np. drucianą szczotką, dlatego że na kamieniu mogą zostać ostre rysy. Wyspecjalizowane fabryki porządkują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości automatycznego szorowania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeśli jednak potrzebujemy, aby głazy na ogrodzeniu w mgnieniu oka wyglądały na stare, nie możemy ich niczym chronić ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий